‚Vatandaşlık‘ Halleri – ‚Residual‘ Citizens

Turkey / 2008 / 89’ / DVCam / 16:9 / Turkish / English

Director               Şehbal Şenyurt Arınlı

Producer             Şehbal Şenyurt Arınlı

Camera                Şehbal Şenyurt Arınlı, Umut Baltan, Koray Kesik

Advisers              Etyen Mahçupyan, Dilek Kurban

Project Coordinators      Derya Demirler

Assistant Director            Dilhun Emekçi

Assistan Editor                  Ethem Dural

Belgeselde, Türkiye’de çok tartışılan  gayrimüslim vakıfları üzerinden devlet-yurttaş ilişkisi ele alınıyor. Gayrimüslim vakıfları sorunlarının gündelik hayattaki yansımaları, hukuki boyutları, ötekileştirme, Türk-İslam paradigmasının sonuçları tartışılıyor.
1960lardan bu yana, devlet, Gayrimüslim vakıflara ait yüzlerce taşınmaz mala, onlarca Gayrimüslim vakfın yönetimine ve onlara ait yüzlerce gayri menkule el koydu. Bu politikalardan ilki 1936 Beyannamesi’ne dayandırıldı, ikincisi ise “mazbut vakıf” uygulamasına. El konulan malların bir kısmı halen Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın elinde bulunurken, diğerleri üçüncü kişilere satıldı. 2008 yılında kabul edilen Vakıflar Yasası, devletin elinde olan taşınmazların bir bölümünün iadesini öngörürken, üçüncü kişilere geçmiş olan mallar için tazminat öngörmüyor.  
Osmanlı’dan bu yana Gayrimüslim vatandaşların eğitim, sağlık, dini ve sosyal kurumlarını yürütmekte olan cemaat vakıfları, kiliseleri, hastaneleri, huzurevlerini, ilköğretim okullarını ve liseleri, devletten mali destek almaksızın öz kaynakları ile ayakta tutmaya çalışıyor. Bu vakıfların yönetimlerine ve gayri menkullerine el konulması, Gayrimüslimleri kurumlarını idame ettirmelerini sağlayan maddi gelirden mahrum ediyor ve bu kurumların geleceğini tehlikeye atıyor.

Belgesel; bu sorunları yaşayan Ermeni, Musevi, Rum, Süryani, Keldani yurttaşların anlatıları ile varlık vergisinden, 6-7 Eylül olaylarına, 1964 sürgünlerinden Hrant Dink’in katline gayrimüslim vakıfları meselesinin arka planına bakıyor.

http://sufilm.net/katalog/vatandslik_halleri_eng.html

Schreiben Sie einen Kommentar

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Wechseln )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Wechseln )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: